Rekuperácia vzduchu šetrí náklady na vykurovanie

Chcete stavať alebo rekonštruovať dom či byt? Pokiaľ premýšľate o stavbe nízkoenergetického či pasívneho domu alebo sa chystáte svoj dom rekonštruovať a chcete do budúcnosti ušetriť na prevádzkových nákladoch, mal by Vás rozhodne zaujímať pojem rekuperácia, čiže spätné získavanie tepla (ZZT). Rekuperácia vzduchu umožňuje využívať už získané teplo a ušetriť tak náklady na vykurovanie.

Rekuperácia rieši problém
veľkých energetických strát

Čerstvý vzduch je jednou zo základných potrieb človeka, jeho dostatočný prívod je nutné zaistiť v bytoch i rodinných domoch. Pri bežnom vetraní, napr. otvorenými oknami, dochádza však k veľkým energetickým stratám.

Rekuperace tepla
s až 95% účinností

Pre ich zníženie je okrem dostatočného zateplenia vhodné inštalovať systémy riadeného vetrania s rekuperáciou, ktoré zaistí dostatok čerstvého vzduchu s minimálnymi energetickými únikmi.

Schéma rekuperace

tip Zadajte vnútornú a vonkajšiu teplotu vzduchu.

schema rekuperace

Teplota prívodného vzduchu 18oC

Teplota odpadového vzduchu -0,9oC

22oCVnútorná teplota vzduchu [5 až 40oC]

-5oCVonkajšia teplota vzduchu [-25 až 20oC]

95%

Účinnosť

[0 až 100%]

Pri využití rekuperácie stačí dohrievať prívodný vzduch len o 4oC
namiesto o 27oCUšetríte dohrev o 24oC

* Poznámka: Uvedený výpočet je len orientačný a nezohľadňuje nerovnomerné prietoky a možnú kondenzáciu.

Účinnost rekuperace tepla neboli využití odpadního tepla pro předehřev chladného, čerstvého vzduchu se reálně u běžných vzduchotechnických zařízení pohybuje od 50 do 90 %, s jednotkami DUPLEX společnosti ATREA dosáhnete účinnosti rekuperace vzduchu od 80 do 95 %.