Rekuperácia vzduchu šetrí náklady na vykurovanie

Chcete stavať alebo rekonštruovať dom či byt? Pokiaľ premýšľate o stavbe nízkoenergetického či pasívneho domu alebo sa chystáte svoj dom rekonštruovať a chcete do budúcnosti ušetriť na prevádzkových nákladoch, mal by Vás rozhodne zaujímať pojem rekuperácia, čiže spätné získavanie tepla (ZZT). Rekuperácia vzduchu umožňuje využívať už získané teplo a ušetriť tak náklady na vykurovanie.  

Rekuperácia rieši problém
veľkých energetických strát

 

Schéma rekuperácieČerstvý vzduch je jednou zo základných potrieb človeka, jeho dostatočný prívod je nutné zaistiť v bytoch i rodinných domoch. Pri bežnom vetraní, napr. otvorenými oknami, dochádza však k veľkým energetickým stratám. Pre ich zníženie je okrem dostatočného zateplenia vhodné inštalovať systémy riadeného vetrania s rekuperáciou, ktoré zaistí dostatok čerstvého vzduchu s minimálnymi energetickými únikmi.

Rekuperácia tepla až s 95 % účinnosťou

Účinnosť rekuperácie tepla, čiže využitie odpadového tepla pre predohrev chladného, čerstvého vzduchu sa reálne pri bežných vzduchotechnických zariadeniach pohybuje od 50 do 90 %, s jednotkami DUPLEX spoločnosti ATREA dosiahnete účinnosť rekuperácie vzduchu od 80 do 95 %.